Kolodvorska ulica 10
2310 Slovenska Bistrica
Na samem začetku najprej iskrena zahvala in hkrati pohvala Svetu za vzgojo in preventivo v cestnem prometu občine Slovenska Bistrica, ki je prepoznal organizacijo Dneva brez alkohola kot primer dobre prakse in ga na lastno pobudo organizira tudi letos v Slovenski Bistrici.
Dan brez alkohola izvajamo letos že sedmič, pokrivamo 8 regij v Sloveniji in v ta namen organiziramo več dogodkov (strokovnih dogodkov in dogodkov za splošno javnost). Sodelujemo tudi z regionalnimi mediji za prenašanje ključnih sporočil in informacij o problematiki alkohola v Sloveniji in virih pomoči. Zdi se nam namreč pomembno osveščati javnost o tej temi, sploh v tem času, ko tveganja vedenja, povezana tudi s pitjem alkohola, naraščajo.
Dan brez alkohola je obeležitev posebnega dne, ki smo ga začeli v okviru projekta SOPA – Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola. Na ta dan želimo predstaviti javnosti naše aktivnosti ter se pogovoriti o zdravih življenjskih izbirah in predstaviti stanje v Sloveniji na področju pitja alkohola.
V Sloveniji prevladuje mokra kultura: imamo veliko dostopnost do alkohola in smo tolerantni do pitja in opijanja ter posledic. Prav tako se alkohol pije ob raznovrstnih priložnostih (na zabavah, pogrebih, med druženjem itd.). Hkrati pa imamo dvojne standardne: opitosti ne obsojamo, zasvojenost z alkoholom pa.
Nekaj podatkov za Slovenijo:
· - Registrirana poraba alkohola je v Sloveniji v letu 2023 znašala 9,7 l čistega alkohola na prebivalca, starejšega od 15 let. To pomeni, da je prebivalec Slovenije v povprečju spil kar 88 litrov piva, 35,5 litrov vina in 3,5 litre žganih pijač. Pri tem govorimo samo o registrirani porabi, vsa neregistrirana, ki je predvsem posledica domače pridelave, pa zelo verjetno prejšnjo številko povzdigne vsaj še za petino oz. 1,8 litra čistega alkohola.
· - Približno vsaka druga odrasla oseba v Sloveniji najmanj enkrat v letu tvega ali pa ima že prisotne škodljive posledice zaradi pitja alkohola.
· - Vsako leto se na dnevni ravni zgodita vsaj dve smrti, ki sta neposredno povezljivi s pitjem alkohola. Glede na trend v obdobju 2013 - 2021 to pomeni v povprečju 890 smrti na leto. Vse te izgube bi lahko in bi jih želeli preprečiti.
Viri pomoči:
V primeru, da ugotovimo, da smo z alkoholom zasvojeni, so naši viri pomoči: osebni zdravnik, dežurni osebni zdravnik, lahko tudi ambulanta psihiatrične bolnišnice.
Če pa opazimo, da pijemo čezmerno, torej na tvegan ali škodljiv način, odličen vir pomoči predstavljajo delavnice oziroma bolje rečeno svetovanja za opuščanje tveganega in škodljivega pitja alkohola. V zdravstvenih domovih po Sloveniji, v zdravstveno vzgojnih centrih in centrih za krepitev zdravja, potekajo brezplačna svetovanja za namen podpore pri opuščanju tveganega in škodljivega pitja alkohola, s čimer želimo ustaviti pot k zasvojenosti in preprečiti negativne posledice, ki jih ima pitje alkohola na posameznika in njegovo bližnjo okolico. Na voljo so posebej usposobljeni strokovnjaki, ki na neobsojajoč način nudijo podporo in prostor kjer je mesto za razmislek o trenutnem odnosu do pitja alkohola in o možnih spremembah, ki jih posameznik vidi kot dosegljive in želene.
V Podravski regiji je tovrstno svetovanje na voljo v Centrih za krepitev zdravja v Zdravstvenih domovih Maribor, Ptuj, Ormož in Slovenska Bistrica.
Na spletni strani www.sopa.si je na voljo tudi virtualni svetovalec - spletno orodje, ki vas vodi čez pogovor o odnosu do pitja alkohola. Lepo vabljeni, da si vzamete nekaj trenutkov zase in ga preizkusite. Pogovor z virtualnim SVETOVALCEM poteka anonimno, v slovenskem jeziku, prekinete pa ga lahko kadarkoli tekom procesa.
Na spletni strani je dostopen tudi zemljevid z zbranimi viri pomoči v Sloveniji.
Za konec še nekaj navezujočih se besed na letošnjo temo akcije 40 dni brez alkohola ''Ti in jaz'', katere partner smo: Kakovostni medosebni odnosi lahko igrajo pomembno vlogo pri opuščanju tveganega in škodljivega pitja alkohola. Pomembno je, da kot odrasli ponudimo primeren zgled glede odgovornega odnosa do pitja, z naravnanostjo čim manj ali nič alkohola, saj se navade glede pitja prenašajo iz roda v rod. Nepitje alkohola prinaša mnoge dobrobiti, ki nam omogočajo kvalitetnejše življenje.
Hvala, da ste se nam pridružili na obeležitvi Dneva brez alkohola, ki je del našega trajnega prizadevanja za spodbujanje zdravih življenjskih izbir.
Želimo, da bi imeli v Sloveniji vsaj en dan popolnoma brez alkohola!
Jasmina Črnko Papić
22. marec 2025